Podróże
 Relacje
 Porady
 Eko-ciekawostki
 

 

 

 

 

 

 

 

<<powrót

Porady...
 
 

Ukąszenia - piekący problem
W lato częściej niż zwykle narażeni jesteśmy na ukąszenia i użądlenia. W wielu przypadkach skutkiem kontaktu z drapieżnikiem wyposażonym w gruczoły jadowe są jedynie podrażnienia, ale niekiedy poszkodowany wymaga specjalistycznej pomocy medycznej.
Ukąszenia przez węże

Żmija zygzakowata
Po ukąszeniu żmiji na skórze pozostają dwa krwawe punkciki. Potem pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Poszkodowany musi trafić do lekarza i przed upływem 6 godzin otrzymać zastrzyk z surowicy. Ukąszoną kończynę należy zabandażować i ułożyć poniżej poziomu serca. Osoba ukąszona powinna się położyć aby zwolnić krążenie krwi i pić ciepłe napoje.
Ranę należy przemyć i zdezynfekować a na czas transportu unieruchomić kończynę
Nie należy wysysać jadu z rany, zakładać opaski uciskowej powyżej miejsca ukąszenia ani okładać lodem. 

Węże niejadowite
W przypadku pokąsania przez węża niejadowitego (w Polsce nie ma zbyt wielu gatunków ale podczas letnich wędrówek w górach, możemy się natknąć na gniewosza plamistego czy węża eskulapa, które zagrożone potrafią ugryźć ), należy zdezynfekować ranę i postępować tak jak w przypadku ran kłutych czy szarpanych. Warto skontaktować się z lekarzem, który zaordynuje środki zabezpieczające nas przed tężcem czy zakażeniem.
 
Ukąszenia przez owady 

Szerszenie
Ukąszenie przez szerszenia może być bardzo niebezpieczne.
Po użądleniu pojawiają się zaczerwienienia skóry, obrzęki, opuchlizna, gorączka, dreszcze, ból w klatce piersiowej i duszności. Owad ten potrafi ukąsić nieatakowany. Jego jad zawiera substancje atakujące krew, mięśnie, toksyny rozkładające krwinki i uszkadzające nerki. W przypadku ukąszenia przez szerszenia najlepiej zgłosić się do lekarza.
Na obrzęki zastosować okłady z octu. 

Pszczoły
Po użądleniu, trzeba natychmiast wyjąć żądło, zdezynfekować ranę i stosować okłady z Altacetu. Warto pić wapno.

Osy
Owady te potrafią kłuć wielokrotnie, wstrzykując jad. Miejsce ukąszenia boli i puchnie. Gdy ból mija, skóra mocno swędzi. Warto wówczas zastosować maść hydrokortyzonową lub Oxycort. Jad osy zawiera substancje uczulające, powodujące rozpad czerwonych krwinek, działa drażniąco na zakończenia nerwów.
Po ukąszeniu najlepiej stosować mokre, zimne okłady. Można zanurzyć ukąszone miejsce w zimnej wodzie.

Mrówki
Podrażnione przez owady miejsce warto posmarować żelem albo zrobić okłady z Altacetu. 

Komary i Meszki
Ukąszenie powoduje swędzenie i stosunkowo niewielki obrzęk.
Miejsce ukąszeń można posmarować żelem przeciwuczuleniowym, zdezynfekować roztworem najzwyklejszego wybielacza ( proporcja 1: 9 ). Warto też zrobić zimny okład.
Przed ukąszeniami komarów zabezpieczy nas zażywanie witaminy B complex. Dzięki niej nasz organizm wytwarza substancje odstraszające owady. Także niektóre kosmetyki do opalania zawierają specyfiki odstraszające komary i meszki ( emulsje do opalania Johnson&Johnson oraz Pitz Buin).
Skutki ukąszeń łagodzą żele: Fenistil, No Komar, Akut, sztyfty: Autan
Można także stosować okłady z sody

Pająki
Postępowanie po ukąszeniach przez pająka nie odbiega zasadniczo od postępowania po ukąszeniach przez inne owady i ogranicza się do odkażenia miejsca ukąszenia i minimalizowania przykrych objawów tj. obrzęk czy swędzenie. 

Kleszcze
Kontakt z tym drapieżnikiem może być bardzo niebezpieczny dla człowieka.
Wszyscy wiemy, że owady te są nosicielami groźnych chorób takich jak: borelioza. 
W ślinie kleszcza obecne są substancje znieczulające. Owad znieczula miejsce, w którym przecina naskórek ofiary. Najczęściej osoba zaatakowana przez kleszcza nic nie czuje.
O jego obecności dowiadujemy się wówczas gdy pojawia się ból, a kleszcz jest już wypełniony wyssaną krwią. 

Jeśli zauważymy ukąszenie, trzeba natychmiast usunąć kleszcza - najlepiej uchwycić go pęsetą za główkę. Do lekarza trzeba się zwrócić wtedy, gdy podczas usuwania główka pozostała w skórze.
Nie należy smarować kleszcza masłem ani okładać tłuszczem. Tłuszcz poddusza kleszcza powodując wymioty. Owad wstrzykuje wówczas całą zainfekowaną treść do organizmu człowieka, wielokrotnie zwiększając ryzyko chorób odkleszczowych.

W każdym z omówionych zagadnień możemy mieć do czynienia z reakcjami alergicznymi na jad lub preparaty, którymi smarujemy miejsca ukąszeń. W takich przypadkach należy zastosować postępowanie odczulające zgodnie z zaleceniami lekarza.

Na koniec pozostaje mieć nadzieję, że żadna z przytoczonych powyżej porad nie przyda się Państwu w tym sezonie. Czego życzy autor niniejszego opracowania - Roger Metelski
 

Copyright 2007-2014 STOWARZYSZENIE ROZWOJU EKOTURYSTYKI